Jak si vytvořit rezervu

 

 

Chcete si začít odkládat finanční rezervu? Neříkám, že to je v dnešní době lehké, když na Vás všude číhá nějaká ta návnada. V České republice má větší část lidí menší plat, než je celorepublikový průměr. Finanční experti nás přesto stále nabádají, aby si každý odkládal určité procento z platu.

Představa by mě být asi taková:

– 30 % čistých příjmů po ukončení vzdělání,

– 30-50 % čistých příjmů, chystáte-li se na hypotéku

– 10 % čistých příjmů při splácení hypotéky

Kvůli nečekané životní události nebo ztrátě zaměstnání potřebujete mít připravenou finanční injekci. Ptáte se jak se k ní dopracovat? Nejdůležitější je motivace a hlavně důvod proč chceme začít šetřit.

Mezi nejčastější varianty patří vytvořit si finanční rezervu či si začít na něco spořit, třeba na bydlení či nové auto.  Minimálně 3-6 měsíců si vše zapisujte a uvidíte, jak jste na tom a zda Váš odhad byl správný. Nebo se chcete stát finančně nezávislým?  Být finančně nezávislý není to stejné jako být bohatý, ale to, že nejste na nikom a ničem závislí. Dosáhnete toho, že se v životě budete moci rozhodovat podle sebe, kdy a jaká výplata vám přijde.

Kdy si vezmete dovolenou, kdykoli se vám to bude hodit, nebo změníte práci a najdete si lepší. Nebo se chcete dostat z dluhů? Zdá se to podivné, ale pokud si tvrdě chcete jít za tím, musíte mít našetřené peníze a určitě se nedoporučuje,  nechávat si kreditní karty.

Statistiky dokazují, že nečekané náklady se objeví aspoň 1x ročně.  Udržování finanční rezervy vám také ukáže, zda se vaše utrácení nezačalo vymykat kontrole. Může se dostavit mimořádná událost, i když si ji člověk nepřeje, tak většinou jednou za rok peníze z nějakého důvodu potřebujete, ať už z důvodu automobilové havárie či vybavení bytu spotřebičem.

Po té co jste si uvědomili na, co budete šetřit, je dobré si udělat na papír plán. Je lepší když to máte před sebou napsané. Můžete mít sice přehled o tom, kolik platíte na pravidelných výdajích, ale nikdy si nebudete schopní představit vše, jako když si to sepíšete a vidíte to. Je dobré si plán rozdělit do určitých kategorií, a říct si, že si do něj budete zapisovat třeba položky utracené od 50 Kč nahoru. Zároveň si můžete i naplánovat kolik chcete utratit za daný měsíc a pak s reálem porovnat. To už pak záleží jen na Vás.

Kategorie je dobré si rozdělit na následující:

bydlení: nájem, pojištění, elektřina, plyn, voda, internet,

splátky: hypotéka, kreditní karty, půjčky

jídlo: nákupy potravin, restauraci, obědy v práci

dopravu: povinné pojištění, benzín, jízdenky

spoření: penzijní připojištění, životní pojištění, spoření dětem

společné výdaje: péče o děti, kroužky dětí, ošacení, pravidelné náklady

zábava: cestování, koníčky, sporty