Voda je ihned po vzduchu a teplu nejcenějším zdroje, které lidstvo má. Seřazení stylem – vzduch, teplo, voda a další se odvíjí od toho, které z nich potřebujete zajistit nejdřív. Bez vzduchu logicky zemřeme během minut, bez tepla jsou to desítky minut, bez vody zhruba tři dny nebo někdy i více dní. Proto je voda cenná, přestože ji bereme jako samozřejmost. Češi nicméně patří k poměrně spořivým nakladatelům s vodou. Je to kvůli vysokým cenám, které jsou srovnatelné se západem, nebo jsou i vyšší. Vše díky minulé privatizaci prodeje vody. Mezinárodní korporace se vecpaly do českého vodního byznysu a draze s obrovskou marží českou vodu prodávají Čechům. Za prodej mohou tehdejší zastupitelé jednotlivých obcí (zřejmě hrály roli i úplatky..). Voda, jako strategický zdroj si měl stát nechat plně ve své moci.
Pojďme si projít několik bodů, jak můžete za vodu ušetřit pár korun a neházet všechno do chřtánu zahraničních korporací.
- Nová pračka a myčka – staré spotřebiče spotřebovaly o třetinu až polovinu více vody než dnes. Pokud je vaše myčka či pračka starší 10 let, doporučujeme zakoupit nové (paradoxně budou asi i levnější než před deseti lety). Na úspoře vody je hodně znát. Navíc mají řadu nových programů, které jsou šetrnější na spotřebu vody a se stejným mycím efektem spotřebují polovinu. Navíc jsou dnes programy kratší a spotřebují tak i méně elektrické energie.
- Mytí rukou ve studené vodě – dodávka teplé vody (ať už máte veřejný ohřev nebo karmu doma) je dražší než studené. Pokud si tedy jen potřebujete opláchnout přes den ruce, obličej nebo i hrneček o pití, stačí použít studenou vodu. Teplá voda není pro odstranění špíny až tak důležitá (podstatné je mýdlo). Pořiďte si také pákové baterie. Rychleji s nimi nastavíte vhodnou teplotu vody a myjete. S klasickými otáčecími kohoutky to trvá déle a spoustu vody vyteče, než vůbec začnete něco ve vodě dělat.
- Sprchování místo napouštění vany – osobně neznám moc lidí, co by si pravidelně dělali vanu. Je to naprosto zbytečný „luxus“. Nebo spíše řekněme ztráta času. Napouštěním vany spotřebujte zhruba čtyřikrát více vody než klasickým sprchováním. Sprchování je navíc rychlejší, takže ušetříte ještě čas na nějakou smysluplnější čínnost.
- Kapající kohoutek či záchod si nechte co nejrychleji opravit. U záchodu je vhodnější vypnout přívod vody do nádrže a záchod dočasně zalevát napuštěným kýblem s vodou. Záchodem může totiž protéct za den klidně 1000 litrů vody (což je zaden 80-90 Kč..) Kapající kohoutek je řádově litry denně, ale i tak proveďte opravu co nejdříve.