Jak ušetřit za dietní konjakové nudle

Dietní strava je drahá. Bohužel, toto je fakt.

Dietní strava je jakákoli potravina,  uvařené jídlo nebo způsob přípravy, které jsou pro tělo prospěšnější než klasická varianta tohoto jídla. Obvykle je požíváme  kvůli nižšímu příjmu kalorií při různých hubnoucích kůrách.

Ne vždy se musí jednat o exotickou potravinu. Zcela jednoduchý příklad jsou klasické brambory, které lze připravit v nezdravé i zdravé variantě. Jako smažené hranolky obsahují 1150 kcal a jako vařené bramobory ve slupce pouze 380 kcal. Tedy třikrát méně. Přitom množství vitamínů a minerálů zůstane v bramboře nejvíce právě při vaření ve slupce.

Další varianty dietních příloh je například bulgur, batáty (jsou bezlepkové), pohanka (je bezlepková), jáhly (jsou bezlepkové). V ČR začíná pak nový trend konjakových těstovin a nudlí.

Konjaké nudle jsou těstoviny z mletého sušeného kořene rostliny konjak (kořen vypadá podobně jako celer). Jejich energetická hodnota jsou jednotky nebo desítky kcal na 100 g (ostatní přílohy včetně dietních počítají kalorie ve stovkách). Velmi nízká hodnota sacharidů a zároveň neobsahují žádné tuky a bílkoviny. Obsahují hodně vlákniny. Produkty z konjaku mají v žaludku tendenci nasát vodu a nabobtnat. Tzn. i při malé porci máte pocit najezenosti a vydrží několik hodin.

Samozřejmě má konjak i několik nevýhod.

  • obsahuje Glukoman, který snižuje schopnost žaludku vstřebávání látek, takže konjakové produkty je vhodné užívat nepravidelně, např. 2-3 týdně (rozhodně ne denně)
  • množství sacharidů v konjaku je nízké a konjakové nudle tedy nemohou být 100% náhradou jiných vysokosacharidových příloh
  • má docela nepříjemné aroma (jak u kterých značek). Obecně chutnější jsou nudle bez nálevu
  • cena za porci je dost vysoká (25-40 Kč)

Přehledné srovnání konjakových těstovin a nudlí všech různých značek i vlastností nabídl například portál bonvi.net. Je zde i cenový přehled. Jak jde vidět, dražší nudle jsou chutnější a lépe se připravují. Mohou mít i více kalorií protože do směsi konjakové mouky se přidává složka s vyšším obsahem sacharidů (takové těstoviny jsou vhodné například pro sportovce, kteří mají vysoký kalorický výdej a nějaké sacharidy do sebe v příloze potřebují dostat).

Jak ale ušetřit na produktech z konjaku?

  • kupujte levné varianty s horší chutí nebo aromatem a pořádně si je dochuťte,
  • kupujte balíčky po více porcích. Velká balení na x dní jsou zpravidla levnější o 10-20%
  • vychytávejte slevy na eshopech výrobců. Výrobci v rámci své prezentace často nabízí akční slevy výši např. 15% na veškeré zboží (v jakémkoli množství). Sledujte jejich stránky a akcí využívejte.