Jak ušetřit za nájem

Tento článek je věnován spíše mladým lidem a mladým rodinám, které svůj společný život teprve rozjíždí. Spoustě lidí vysává velkou část peněz nájem za bydlení. V ČR žije zhruba třetina obyvatel v nájmu. Velkou část tvoří studenti a mladí pracující, kteří chtějí žít samostatně, ale zároveň ještě neví, kde přesně se usadit a nechtějí se přivazovat k nějakému místu. Druhou velkou skupinou nájemníků tvoří rodiny s dětmi a důchodci. Toto je riziková skupina. Obvykle to není náhoda, když čtyřicetiletí lidé s patnáctiletými dětmi žijí v nájmu. Nebo důchodci. Znamená to, že za svůj produktivní život si nebyli schopní pořídit vlastní bydlení. Což je dost smutné, když si vemu, že někteří naši mladší kamarádi, kteří nemají ještě ani třicet, tak vlastní byt mají (někteří i dva). A nejsou to žádní pracháči. Mají normální mzdy.

Co tedy poradit mladým začínajícím lidem

  • co nejdřív si našetřete nějakou částku, která vám pokryje aspoň 20% kupní ceny bytu. Ano, je to daleko jednodušší mimo pražskou a brněnskou oblast. Využijte tedy toho, že třeba žijete jinde, kde jsou ceny bytů daleko nižší.
  • vemte si hypotéku. Úroky jsou teď minimální a bydlení pořídite celkem levně. Placení hypotéky + všech poplatků (fond oprav, voda, plyn, elektřina atd.) vás zpravidla vyjdou jen o pár procent více, než když platíte klasický nájem. Př. byt 2+1 v Ovstravě. Hypotéka na 10 let (půjčeno 80% peněz) + náklady na byt jsou celkem 10 000 Kč. Nájem (celkové náklady) v této lokalitě ve stejném bytě je 9000 Kč. Co si teda vyberu ? Bohužel si toto většina lidí nechce spočítat
  • nerozhazujete za blbosti a soustřeďte se hlavně na splácení hypotečního dluhu. Čím dříve splatíte, tím budete mít každý měsíc o tu splátku více do rodinného rozpočtu.

cenová mapa bytů v čr

Co poradit starším lidem, kteří si nedokázali pořídit bydlení

Vám se radí těžko. Zřejmě máte nižší příjmy, nebo peníze utrácíte za cigarety a chlast. Takže pokud nevycházíte s nájmem, zkuste si najít něco levnějšího. Uskromněte se. Stejně asi máte doma prd, takže nepotřebujete velký byt. K vysedávání u televize a kouření vám bohatě stačí jeden pokoj. Jiná rada tady už není.