Jak ušetřit vařením místo restaurací

Prakticky v jakémkoli typu práce je polední přestávka na oběd. A to při kancelářské i manuální práci. Pokud máte dotovanou stravu (nemyslím stravenky) formou levné kantýny nebo obědy za pár korun, je to v pořádku. Bavíme se o celkové ceně do cca 50 Kč za oběd. Pokud navíc vaří dobře, máte na výběr z více jídel, není moc co řešit. Zůstańte při tomto systému. Vařením doma moc neušetříte.

Jestliže vám záměstnavatel přispívá stravenkou a jste odkázání na chození do restaurací na klasická polední meníčka, máte prostor na ušetření větší. Vařením můžete ušetřit docela dost peněz.

Řekněme, že průměrně utratíte sto korun za polední oběd. To je za měsíc kolem 2200 Kč jen za obědy. Nehledě na to, že platíte část stravenkou. Jsou to peníze jako peníze. Pokud si budete vařit do práce doma, tak utratíte průměrně kolem 40 Kč za oběd (u lepších jídel s masem). To je za měsíc kolem 900 Kč. Ušetříte 1300 kč. To je krásná měsíční úspora. Za rok to dělá úspory téměř 16000 Kč!

placení stravenkama
zdroj obrázku: reflex.cz

Navíc lze ušetřit ještě více, pokud se budete při vaření držet několik jednoduchých tipů:

  • nedělejte si každý den maso
    naši předkové také nejedli maso každý den. Obvykle tak 2-3x týdně a spíše méně. V chudších rodinách jen v neděli nebo ani to ne. Takže když si na dva obědy uděláte maso, tři budou bez masa, nic se nestane. Víkend si pak již naplánujte jak jste zvyklí.
  • uvařte jedno jídlo na více dní
    nemusíte vařit každý den. To vám vezme hodně času, a když člověk chodí do práce, není moc zábavné trávit večery u plotny. Můžete si však připravit jídlo na dva dny. V neděli v rámci oběda si necháte něco na pondělí. V pondělí večer uvaříte na úterý a středu. Ve středu večer navaříte na čtvrtek a pátek. Takže přes týden budete vařit pouze dvakrát. A to není vůbec moc.
  • udělejte si jídelníček na všechny vaření v týdnu
    zavčas si naplánujte co budete vařit (jak jsme si řekli, v týdnu to bude pouze dvakrát) a nakupte si potraviny na obě vaření již v pondělí. Tím zaručíte, že jidelníček nezměníte a nekoupíte nic navíc.