Tipy jak ušetřit (jídlo a spotřeba vody)

 

Máte to stejně, že když se blíží poslední týden v měsíci, že už nevycházíte s penězi a jste jen na paštikách a rohlících? Snažíte se ušetřit třeba na dovolenou nebo na automobil? Nevíte jak ušetřit třeba na jídle či v domácnosti? My Vám tady ukážeme pár triků, že je to možné.

Být skromný není o tom, že si nesmíte s přáteli zajít sednout na skleničku či dokonce na dobrou večeři. Jde o to se naučit nakládat s penězi co nejefektivněji. Neplýtvat zdroji a optimalizovat čas a hotovost.

Prvním ukazatelem na čem se dá ušetřit je voda. Naučit se, jak šetřit vodou, není nic těžkého. Doma na baterii si nainstalujte spořič vody a zajistí Vám to nejen úsporu ale i energie potřebné k ohřevu vody. Investice do perlátoru se brzy vrátí. Cena se pohybuje od 150 korun do 500 a můžete si nastavit, jak velký průtok vody potřebujete.

Dobré je i vypínat vodu, když si čistíte zuby, mydlíte ruce či se holíte.  Dávejte si vanu jen za odměnu. Tak ušetříte na teplé vodě. Na jednu vanu padne od 125 do 200 litrů vody. Při sprchování se pohybuje okolo 50-70 litrů. Popřípadě ze spotřebičů se snažte co nejvíce vyždímat. Zapínejte myčku a pračku až jsou skutečně plné.

Dále jak ušetřit je možné i tak, že si sami vyrobíte svůj vlastní prací prášek a to můžete ušetřit i několik stokorun. Stačí jedlá soda, mýdlo a prací soda. Vše smícháte a máte hotovo. Na závěr můžete přidat ještě pár kapek esenciálního oleje. Dávkujete podle tvrdosti vody, množství a znečištění prádla 2 – 4 lžíce. Prací soda změkčuje a tím zvyšuje i účinnost pracího prostředku. Pokud bydlíte v rodinném domečku, tak určitě perte v dešťové vodě. Dešťovka je měkká a neobsahuje chlor. Prací prostředky se v ní rozpouštějí lépe a snadněji.

Dalším tipem je ušetřit za topení.  Zkontrolujte si těsnění kolem oken.  Dobré je topení nechat v prostoru a dávat si pozor ať není schované za nábytkem. Když máte otevřené okno, tak nezapomínejte vypínat topení.  Vyměňte klasické žárovky za LED žárovky.  LEDKY mají životnost až 10 let.

Dalším tipem jak ušetřit je jídlo. Člověk se přeci nemusí každý den stravovat jen masem. Maso v dnešní době pěkně zamává s vaší peněženkou.  Zkuste maso nahradit luštěninami či zeleninou. Vařte si do zásob, kdy si jídlo zamrazíte a ušetříte čas i peníze. Noste si do práce svoje uvařené jídlo z domů, a na restauracích průběhu oběda značně ušetříte i jednu dvě tisícovky měsíčně. Ušetřit se dá i na pití čisté kohoutkové vody, kdy oproti baleným kupovaným vodám Vás to nestojí skoro nic. Hlavně je čerstvá oproti baleným vodám, které leží měsíce ve skladech na prodejnách a svítí na ně slunce a šíří se v nich mikrobiologické organismy. Voda z kohoutku je jednou z nejkontrolovanějších potravin.

Využijte v létě možnosti čerstvého sezónního ovoce a to buď v lese samosběr borůvek, ostružin či si zajít na plantáž a např. jahody si sami nasbírat. A zase ušetříte více než polovinu. A velmi užitečná rada na závěr je nakupování potravin. Určitě s sebou noste Vámi doma sepsaný seznam potřebných potravin a řiďte se s ním.

Nenakupujte ve zvýhodněných akcích jídlo s krátkou dobou spotřeby. Ve většině případů nestihnete jídlo navíc spotřebovat a poté ho vyhodíte. Před nákupem si naplánujete jídlo na několik dní dopředu. A hlavně nechoďte nakupovat hladoví. Přejeme hodně štěstí.