Jak šetřit na bankovních poplatcích

Bankovní byznys je v ČR pro velké banky hodně vydělečný. Pokud se podíváme na velké bankovní skupiny (ERSTE – Česká spořitelna, Societé Generale – Komerční banka) tak jejich české dcery jsou těžce ziskové. A všechny peníze jdou do domácích zemích, kde jsou banky naopak v lepším případě v malém zisku. V horším případě ve ztrátě (třeba ERSTE, kde česká skupina dotuje zbytek společnosti). Proč to tak je? Protože si necháme kálet na hlavu a platíme bankám spousty poplatků „za nic“. Situace se naštěstí v posledních letech hodně zlepšuje. Přesto se zmíníme jak nějakou tu tisícovku ušetřit.

Běžný člověk potřebuje od banky jen málo. Jeden účet, kam mu chodí výplata, několik převodů měsíčně a platební kartu. Většina už dnes používá internetové bankovnictví. Přesto i za těchto pár služeb platí někteří lidé více desítek korun měsíčně (cca 100 – 200 Kč). Pokud provádíte transakce online není důvod, aby jste za ně platili. U velkých bank je tato částka za měsíc zcela běžná. 

Proč lidé zůstávají u velkých drahých bank

Nejčastějším argumentem je, že mají blízko pobočku. Respektive že na jejich malém městě má pobočku pouze jejich banka. To by bylo v pořádku, jenže kolikrát skutečně potřebujeme navštívit pobočku banky? Dvakrát za rok, možná třikrát.
Dalším argumentem je bezpečnost. Velké banky jsou prý bezpečnější než ty malé. Ze zákona vkláda každá banka dle velikosti určitou částku do fondu na ochranu bankovních vkladů. Když nějaká bankovní instituce zkrachuje, šáhne se do fondu a uhradí se to. Myslíte ale, že je tam dost peněz na to, aby se vyplatili všichni klienti, pokud padne velká banka ? Máte pravdu. Tolik peněz tam není. Když by však zkrachovala malá banka, tak se tam ta částka najde.

Které malé banky jsou levné

V podstatě kterékoli, které vznikly v posledních letech. Nejvíce z nich jde vidět Fio banka a AirBank. Obě mají výraznou reklamní kampaň. Ať už ji vnímáte pozitivně nebo negativně (koza Vlasta a její Fííííjoooo zná každý), rozhodně ji znáte. Počet klientů těchto bank rychle roste. Přesto že každá má trošku jinou bezpoplatkvou politiku, daří se oběma.

Fio banka jede stylem nulových poplatků. Nic od vás nechce, ale vy také nečekejte bůhvijaké úroky na spořáku nebo komfortně zařízené pobočky. Běžné poplatky (vedení účtu, zasílání plateb, výběr z vlastních bankomatů) máte zdarma. Drtivá většina lidí nic jiného nepotřebuje. Pokud navíc platíte kartou, tak vám naskakují výběry zdarma z cizích bankomatů. Pobočky jsou skromné, ale aspon vidíte, že se nevyhazují peníze za blbosti.

Air bank má také vše zdarma, ale za určitých podmínek. Pokud aktivně využíváte kartu, máte zdarma běžné bankovní služby ale také vyšší úrok na spořícím účtu.

Jak je vidět, obě banky jsou zdarma, ale každá má trošku jiný koncept – přístup. Určitě neprohloupíte ani u jedné a váš měsíční poplatek v bance bude nula. Za rok by jste mohli ušetřit kolem 1600 Kč. Není to moc, ale na zemi ty peníze nenajdete.