V první řadě je třeba podotknout, že potraviny jsou v zápádním světě velmi levné. Možná s tím nechcete souhlasit, ale je to tak. Uveďme si to na příkladu. Ve středověku museli lidé strávit prací pro jídlo téměř 75% pracovní doby (a ta byla šest sedm dní v týdnu od rána do večera..). V roce 1960 to bylo stále ještě kolem 50%. Dnes strávíme prací na jídlo přibližně 30% času. Ano, je to z velké části díky mechanizaci a zrychlení metod výroby jídla. Druhá věc jsou však dotace zemědělcům. Díky tomu produkují suroviny za směšně nízké nákupní ceny, a jídlo je tak vyráběno a prodáváno velmi levně. Říká se, že 30% jídla se v západním světě vyhodí. Tzn. že vaše domácnost by na jídle mohla ušetřit tolik, kolik ho vyhodí.

Z toho všeho vyplývá, že základním šetřícím mechanismem je nakupovat tolik, kolik skutečně spotřebuji. Znáte to sami, když vezmete čtyři druhy uzenin, tři druhy sýra a ještě rybí salát. Protože zrovna na to všechno máte chuť. Přitom spotřebovat tyto potraviny je nutno do několika dní. Jsou však samořejmě další věci, které Vám umožní jak ušetřit za jídlo.
Další věcí je vaření. Vařte vždy na dva dny. Vaření na jeden den je dražší na spotřebu energie a váš čas. Vaření na tři dny je zbytečné, jídlo se vám přejí. Optimálně se tedy vaří na dva dny.
Lovci slev vám tuto metodu doporučí jako nejlepší. Nicméně opak je pravdou. Pokud běžítě do hypermarketu za slevou, mozek se přepne do režimu zběsilého nakupování a domů přinesete i věci, které jsou ve vaší kuchyni zbytečné. Navíc nejsou v akcích, tudíž za nákup ve finále zaplatíte více. Pokud se již chcete zabývat slevami, soustřeďte se hlavně na suroviny jako mouka, cukr, sůl, mléko. Tyto vydrží a můžete si je nakoupit do zásoby. Vyhněte se akcím na různé salámy, kuřata, jogurty apod. Nakoupíte více než potřebujete a ještě z toho část vyhodíte.
Plánování chleba. Chleba je nejčastější potravinou, která se vyhazuje. Obvykle necháte kus větší patky někde v zadu a paji rovnou vyhodíte. Cestou z toho je pečení vlastního chleba. Ten je jednak chutnější, levnější a protože do něj vložíte vlastní úsilí, tak jej jen tak nevyhodíte.